Рецепт за вкусна лутеница

Состојки:

  • 5 кг домати
  • 7 кг црвени пиперки
  • ½ кг мали гамби
  • 250 гр масло
  • 250 гр oцет
  • 250 гр шеќер
  • 1-3 главици лук (по желба)
  • Сол
  • Магдонос

Подготовка:
Испечете ги излупете пиперките, а потоа отстранете им ги дршките и семките. Доматот изрендајте го и варете го на тивок оган со маслото, оцетот, шеќерот и солта, додека смесата не се намали двојно.
Потоа се додајте ги пиперките, па смесата пржете ја околу 30 минути. 5 минути пред крај додајте го сечканиот лук, магдоносот и малите гамби.
Теглите ставете ги во рерна, вклучете ги на 100 степени и по 15-20 минути ја пресипете лутеницата. Затворете ги теглите, замотајте ги во пешкир и оставете ги да се изладат.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*