Џем од сливи (без шеќер)

Состојки:

  • 5-6 кг сливи
  • 3 пакетчиња ванилин шеќер
  • 1 лажичка цимет
  • рендана кора од 1 лимон

Подготовка:

Сливите се мијат, се преполовуваат и им се вадат семките. Се ставаат во поголем длабок плех или тепсија и врз нив се става ренданата кора од лимон и ванилин шеќер. Се печат во рерна на 220°С околу 90 мин до 2 часа, зависи колку густ џем сакате. Колку повеќе се печат, толку повеќе сливите ќе омекнат и ќе се згуснат. Додека се печат, еднаш можат внимателно да се измешаат со дрвена лажица.
Топлиот џем се става во топли тегли и веднаш се затвора.

Добар апетит!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*